Czym są instrukcje bezpieczeństwa pożarowego?
15 sierpnia
Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego określają zasady ochrony przeciwpożarowej w obiektach o różnym przeznaczeniu. Ich opracowanie nie jest wyłącznie wyrazem troski o użytkowników danych budynków, ale wynika również z obowiązku prawnego. Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów odpowiedzialność za sporządzenie i wdrożenie instrukcji spoczywa na właścicielu, zarządcy lub użytkowniku obiektu bądź jego części, stanowiącej oddzielną strefę pożarową. Z treścią takich instrukcji powinni się też zapoznać wszyscy użytkownicy obiektów np. podczas szkolenia ppoż. lub BHP.
W jakich obiektach muszą się znaleźć instrukcje bezpieczeństwa pożarowego?
Obowiązek sporządzenia instrukcji bezpieczeństwa pożarowego dotyczy m.in. budynków użyteczności publicznej, lokali usługowych, supermarketów, zakładów produkcyjnych, magazynów oraz budynków wielorodzinnych z garażami podziemnymi. Przepisy jasno precyzują, w jakich obiektach taki dokument musi się znaleźć. Zgodnie z nimi opracowanie instrukcji przeciwpożarowej jest konieczne gdy:
- kubatura brutto budynku lub strefy pożarowej przekracza 1000 m3,
- kubatura brutto budynku inwentarskiego przekracza 1500 m3,
- powierzchnia strefy pożarowej obiektu innego niż budynek przekracza 1000 m2,
- obiekt znajduje się w strefie zagrożonej wybuchem.
Co zawiera instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego dzieli się na dwie podstawowe części: opisową oraz graficzną. W części opisowej znaleźć można kluczowe informacje o obiekcie, w tym m.in. jego przeznaczenie oraz sposób użytkowania. Poza tym w tej części zawarte są też listy urządzeń przeciwpożarowych wraz z zasadami ich użycia oraz konserwacji, plany ewakuacji czy też wykazy telefonów alarmowych. Część graficzna z kolei przedstawia plan ewakuacji. Na mapie naniesione są wszystkie niezbędne informacje dotyczące m.in. rozmieszczenia sprzętu gaśniczego i znaków ewakuacyjnych oraz wytyczenia dróg ewakuacyjnych.