Jakie zasady i przepisy obowiązują przy zatrudnianiu osoby niepełnosprawnej?
22 listopada
Niepełnosprawność nie wyklucza z możliwości podjęcia pracy, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej niesie za sobą pewne korzyści, ale i wymaga od pracodawcy spełnienia określonych warunków. Wynikają one z ustawy o rehabilitacji zdrowotnej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która reguluje obowiązki pracodawcy w tym zakresie.
Grupa inwalidzka a stopień niepełnosprawności
Za niepełnosprawną uznaje się osobę, która uzyskała orzeczenie prawnie potwierdzające jej stan oraz wynikające z tego ograniczenia. Musi ono zostać przedstawione przed pracodawcą, gdyż w zależności od rodzaju dysfunkcji, obowiązują inne zasady przy tworzeniu stanowiska pracy. W świetle prawa wyróżnia się trzy grupy inwalidzkie, które odpowiadają stopniom niepełnosprawności:
- 1 grupa inwalidzka – znaczny stopień niepełnosprawności, uniemożliwiający samodzielną egzystencję i wymagający trwałej opieki,
- 2 grupa inwalidzka – umiarkowany stopień niepełnosprawności oznacza dysfunkcje organizmu, które umożliwiają pracę w warunkach chronionych lub całkowicie wykluczają z takiej możliwości,
- 3 grupa inwalidzka – lekki stopień niepełnosprawności, który obniża sprawność organizmu, ale nie oznacza niezdolności do pracy.
Zatrudnienie osoby o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności jest możliwe pod warunkiem uzyskania zgody od lekarza. Wymaga też od pracodawcy przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Pierwsza grupa inwalidzka ogranicza się jedynie do możliwości zatrudnienia w formie telepracy.
Zapisz się na szkolenia BHP i ochrona ppoż.
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej
Osoby niepełnosprawne podlegają takim samym przepisom Kodeksu Pracy, co inni pracownicy. Obowiązują jednak nieco inne zasady przy zatrudnianiu osób z orzeczeniem o grupie inwalidzkiej. Dotyczą one:
- czasu pracy – osoby z 1 i 2 grupą inwalidzką nie mogą pracować dłużej niż 7 godz. dziennie i 35 godz. tygodniowo. Ponadto nie mogą pełnić obowiązków w porze nocnej i w ramach godzin nadliczbowych. Przysługuje im też dodatkowe 15 min przerwy.
- dodatkowego urlopu – zatrudnieni z 1 i 2 grupą inwalidzką mają prawo do 10 dni dodatkowego urlopu po przepracowaniu roku.
Pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne przysługuje dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników. Jego wysokość zależy od grupy inwalidzkiej, wymiaru czasu pracy oraz obciążeń, wynikających z występowania szczególnych schorzeń zdrowotnych. Warunkiem przyznania dopłaty do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej jest zatrudnienie w ramach umowy o pracę.