Kto może sporządzać dokumentację powypadkową?
18 października
Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się każdemu. Niemalże wszędzie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu lub życiu ich uczestników. Gdy do nich dojdzie, kluczowa okazuje się szybka reakcja. Podstawą jest udzielenie pomocy poszkodowanemu, niemniej ważna jest też kwestia formalna. Przykładowo w odniesieniu do wypadków w pracy, sporządzona musi być tzw. dokumentacja powypadkowa (protokół powypadkowy). Potwierdza ona zaistnienie wypadku i staje się niezbędnym dokumentem uprawniającym do otrzymania odszkodowania w ramach ubezpieczenia. Na kim spoczywa obowiązek jej przygotowania i kiedy trzeba to zrobić?
Kto odpowiada za sporządzenie dokumentacji powypadkowej?
Gdy dojdzie do wypadku w miejscu pracy, obowiązkiem pracodawcy jest powołanie specjalnego zespołu powypadkowego składającego się z dwóch osób: Specjalisty ds. BHP (pracownika służby BHP, który posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu stosownego szkolenia BHP) oraz społecznego inspektora pracy. Jeśli w firmie nie ma społecznego inspektora pracy, do zespołu wchodzi przedstawiciel pracowników. Zespół powypadkowy zostaje oddelegowany do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wypadku oraz sporządzenia dokumentacji powypadkowej – protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Przygotowany protokół powypadkowy, w terminie 5 dni od sporządzenia, musi trafić do pracodawcy, który ostatecznie go zatwierdzi.
Kiedy należy sporządzić dokumentację powypadkową?
Dokumentację powypadkową sporządza się w każdym przypadku, w którym stwierdzono, że doszło do wypadku w miejscu pracy. Co więcej, należy to zrobić w wyznaczonym terminie do maksymalnie 14 dni od dnia zgłoszenia wypadku. Każdy dzień zwłoki wymaga wyjaśnienia. Odpowiedzialność za terminowe sporządzenie dokumentacji spoczywa na barkach właściciela firmy. Z tego powodu to on jest głównie odpowiedzialny za przygotowanie protokołów powypadkowych w odpowiednim terminie.