Szkolenie okresowe BHP oraz szkolenia wstępne bhp – w jakim terminie należy je wykonać i kto za to odpowiada?
3 sierpnia
Obowiązkiem pracodawcy jest stworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oprócz minimalizowania zagrożeń mogących wystąpić na terenie zakładu pracodawca zobligowany jest zapewnić pracownikom dostęp do szkolenia wstępnego BHP. Muszą być one cyklicznie powtarzane w formie szkoleń okresowych BHP, a ich częstotliwość jest zależna od specyfiki danego stanowiska pracy.
Wstępne i okresowe szkolenia BHP – kto za nie odpowiada?
Firmy, które zatrudniają pracowników, muszą zadbać o przygotowanie nowych osób do pełnienia obowiązków na danym stanowisku. Przed rozpoczęciem pracy każdy pracownik musi więc przejść szkolenie wstępne BHP, które dzieli się na:
- instruktaż ogólny – przeprowadzany przez osobę, mającą uprawnienia służby BHP,
- instruktaż stanowiskowy – przeprowadza go pracodawca lub wskazany przez niego pracownik.
Informacja o odbytym instruktażu powinna zostać wprowadzona do karty szkolenia wstępnego BHP i przechowywana w aktach osobowych pracownika. Szkolenia okresowe mogą być prowadzone przez firmę szkoleniową świadczącą outsourcing BHP lub pracodawcę pełniącego zadania służby BHP.
Szkolenia okresowe BHP – kiedy przeprowadzić?
Szkolenie wstępne BHP jest ważne przez 1 rok dla stanowisk robotniczych i administracyjno-biurowych. Pracodawca musi oprócz tego zadbać o regularne organizowanie szkoleń okresowych dla pracowników każdego szczebla. W zależności od specyfiki danej pracy należy je wykonać w innym terminie.
- Szkolenie okresowe BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych musi zostać przeprowadzone nie rzadziej niż co 3 lata lub raz w roku w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych.
- Szkolenie okresowe BHP dla pracowników na stanowiskach inżynieryjno-technicznych należy powtarzać nie rzadziej niż co 5 lat.
- Szkolenie okresowe BHP dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych musi być organizowane co najmniej co 6 lat.
- Szkolenie okresowe BHP dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami jest powtarzane po upływie 5 lat.
Celem szkolenia okresowego BHP jest usystematyzowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i zapobiegania zagrożeniom. Aby mieć pewność, że program kursu jest zgodny z obowiązującymi przepisami, skorzystaj z oferty outsourcingu BHP. Szkolenie może zostać zorganizowane w formie samokształcenia, seminarium lub w trybie e-learning, a tematyka kursu zawsze jest dostosowana do specyfiki danej branży.